Ana Sayfa : PSİKİYATRİ : Anksiyete Bozuklukları : Sosyal Fobi

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

Tanımadık ortam ve/veya bir toplumsal durumla karşılaşıldığında belirgin ve sürekli huzursuzluk, kaygı veya heyecan duyma haline sosyal fobi denilmektedir. “Acaba yanlış bir davranışta bulunur muyum?”, “Yanlış bir hareket yapar mıyım” düşüncesi ve yüzde kızarıklık, konuşma bozukluğu, korkulan durumlardan sürekli kaçınma hali hastalığın en sık görülen belirtileridir. Sıkıntı veren ortamlarda yüzde kızarma, konuşmada bozukluk, kekeleme, titreme, sıcak basması gibi belirtiler görülebilmektedir. Hastalar sıkıntı veren bu ortamlardan kaçınarak kişiler arası ilişkilerde sorun yaşamaktadır.

Yaşam boyu görülme sıklığı %2-15 arasında değişir. Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Yukarıdaki belirtilere benzer belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız PSİKİYATRİ UZMANINA (psikiyatrist, psikiyatr)  başvurunuz.

Özel Terapi Tıp Merkezi (444 27 63)

Online Görüşme

 

Online Görüşme/Bize Danışın

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2024 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.