Ana Sayfa : PSİKOTERAPİ-EĞİTİM : Yetişkin Psikoterapisi : Travma-Yas-Kayıp Sonrası Terapiler

Travma-Yas-Kayıp Sonrası Terapiler

Kişinin başa çıkma becerilerini aşan durumlar “travmatik olay” olarak adlandırılır.  Bir yakını kaybetmek, deprem gibi doğal bir felaket, kaza, tecacüz gibi zorlayıcı olaylar travmatik olaylardır. Travmatik olaylar ise “ruhsal travma”ya neden olabilmektedir.  Ancak olayların travmatik boyutu kişilere göre değişebilmektedir. Bir birey için travmatik etki yaratan bir olay bir başka birey için travmatik etki yaratmayabilir.

Travma psikiyatrik hastalıkların önemli bir kısmında yer almaktadır. Diğer bir ifadeyle, bir çok psikolojik bozukluğun temelinde travma öyküleri görülmektedir. Travma ile ilişkili hastalıklardan bazılarına; travma sonrası stres bozuklukları, akut stres bozukluğu, disosiyatif bozukluklar, sınırda kişilik bozukluğu (borderline kişilik bozukluğu), yeme bozuklukları, somatoform bozukluklar, hastalık anksiyetesi bozukluğu (hipokondriazis) örnek verilebilir.

Travma ve ilişkili bozuklukların tedavilerinde temel olarak iki yöntemden söz edilir:

  1.  Psikoterapiler; bilişsel davranışçı terapiler, EMDR gibi tedavi yöntemleri oldukça etkilidir.
  2.  İlaç tedavilerinin de oldukça etkili olduğu görülmektedir.

 

Uzm. Psk. Aylin Cengiz

BİZE DANIŞIN

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.