Ana Sayfa : NÖROLOJİ : Boyun,sırt ve bel ağrıları

Boyun,sırt ve bel ağrıları

Boyun,sırt ve özelliklede bel ağrıları erişkinlerde görülen en sık sağlık problemlerinden biridir. Sırt ve boyun ağrıları çoğunlukla geçicidir. Sinir hasarları veya böbrek hastalıkları gibi tıbbi bozukluklara bağlı olabileceği gibi ciddi omurga hasarlarına bağlıda gelişebilir.

Sırt kısmımız kemikler, ligamentler,kaslar,sinirler ve tendonlardan oluşur. Omurgamız 33 adet omurdan oluşur. Bunların 7 si boyunda, 12 si sırtta, 5 i belde, 5 i kalçada ve 4 ü de kuyruk sokumundadır. Her iki omur arasında diskler yer almaktadır. Bu 33 omurgayı ayakta tutan ise kaslar ve ligamentlerdir. Beynimizin uzantısı olan spinal kord omurgamızın içinden geçerek 31 çift sinirle tüm vücudumuza dağılır.

Uzun süre ayakta durulan işlerde çalışanlar (ör kuaförler) veya sürekli sandalyede oturanlar (ör bilgisayar operatörleri) boyun ve sırt ağrıları için risk oluşturur. Aşırı kilolu olmak, hareketsiz bir yaşam şekli veya ağır yüklerin taşınmasıda boyun ve sırt ağrıları için risk faktörüdür. Eklem ve kemik hastalıkları (ör osteoporoz veya osteoartrit) da ağrılara neden olabilir. Travmalar ve enfeksiyonlar ağrılara neden olabilir. Eklem ve ligamentlerde sıklıkla iltihap ve şişme olur. Disk fıtıkları sinir köklerinde bası yaparak ağrıya neden olabilir. En sık fıtık beldeki son iki omurda olmaktadır.

Siyatik,siyatik sinirin iltihaplanmasına bağlı belden başlayıp bacağın arka kısmından aşağı doğru ilerleyen ağrılardır.

 

Online Görüşme/Bize Danışın

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.