Ana Sayfa : PSİKİYATRİ : Çocuk Ve Ergen Sorunları : Çocukluk Çağı Masturbasyon

Çocukluk Çağı Masturbasyon

Çocukluk Çağı Mastürbasyon

Çocukluk çağı mastürbasyonu, çocuğun genital bölgesini oynayarak kendini uyarması ve rahatlamasını ifade eder. Bunun haz veren bir durum olduğu ve cinsel gelişimin doğal bir evresi olduğunu bilmekte fayda vardır.

Mastürbasyonun ergenlik öncesi çocuklukta özellikle 3 ve 7 yaş arasında  daha sık görüldüğü bilinmektedir. 3- 7 yaş arası dönem ‘oyun dönemi’ olarak adlandırabileceğimiz oldukça önemli bir gelişim dönemidir. Buna ek olarak, çocuğun cinsiyetinin farkına vardığı ve cinsel gelişimin oluştuğu dönemdir. Bu dönemin öncesinde veya sonrasında da mastürbasyon görülebilir.

Bu süreçlerde ailenin çocuğa yönelik tutumu önemlidir. Ebeveynlerde görülen yanlış tutumlar; ailenin mastürbasyona aşırı tepki vermesi, korkutma veya duygusal olarak çocuğu yoksun bırakması mastürbasyonu arttıran nedenler arasındadır.

Çocukta mastürbasyonun sık gözlenmesi dikkat edilmesi gereken bir durum olabilir. Örneğin, oyun dönemindeki çocuğun oyununu bölerek mastürbasyon yapması araştırılması gereken bir durumdur. Çocukluk dönemindeki mastürbasyonla ilgili uzmanlardan profesyonel destek alınabilir.

 Uzm. Psk. Aylin Cengiz

BİZE DANIŞIN

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.