Ana Sayfa : NÖROLOJİ : Vertigo (Baş Dönmesi)

Vertigo (Baş Dönmesi)

Baş dönmesi sık görülen bir şikayettir. Genellikle hastalar baş dönmesi ile dengesizlik yakınmasını karıştırma eğilimindedir. Baş dönmeleri, iç kulaktaki denge organında oluşan bozukluklarda oluşabileceği gibi, B12 vitamin eksikliklerinde, özellikle beyin arka bölümünü etkileyen damar tıkanmalarında da görülebilmektedir. İç kulaktan kaynaklanan baş dönmeleri oldukça şiddetlidir. Birlikte bulantı-kusma tablosu izlenebilir. Hastayı yere düşürebilir. Genellikle baş hareketi ile ilgilidir. Beyin kaynaklı baş dönmeleri daha az şiddetlidir ve kulak kaynaklı olana göre hem daha sürekli, hem de daha tehlikelidir. Baş dönmelerinin ayırıcı tanısını yapmak önemlidir. Erken ve koruyucu tedaviler kimi zaman hayat kurtarıcı olabilir. Vertigo (baş dönmesi) eğer şiddetliyse bulantı ve kusma eşlik edebilir.

Hastalar kendisinin veya etrafındaki objelerin döndüğünü belirtir. Ataklar sırasında horizontal, rotatuar veya vertikal nistagmus görülebilir. Yatakta dönmek gibi ani baş ve gövde hareketleri vertigo ataklarını ortaya çıkarabilir. Baş dönmeleri iç kulaklar, beyine giden yollar veya beyindeki lezyonlara bağlı olabilir. Akut vertigo atağının en sık sebepleri benign pozisyonel vertigo, meniere hastalığı ve vestibüler nörittir.

 

Online Görüşme/Bize Danışın

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.