Ana Sayfa : NÖROLOJİ : Parkinsonizm ve istemsiz hareketler

Parkinsonizm ve istemsiz hareketler

  1. Titreme (Tremor): Vücudun bir bölümünde ortaya çıkan, istem dışı salınım hareketidir. Her titreme Parkinson hastalığı demek değildir. Guatr, karaciğer hastalıkları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları, çeşitli kalıtsal hastalıklar da titremeye yol açabilir. Doğru tanı ve tedavi ile titreme hastalıklarının birçoğu tedavi edilebilir.
  2. Parkinson hastalığı: 65 yaş üzerinde %1-2 oranında görülür. Erken dönemde yaygın ağrı ve sızılar, uykuda anormal hareketler, yürümede yavaşlama gibi bulgular var iken hastalık ilerledikçe genellikle tek taraflı el veya ayakta dinlenme halinde ortaya çıkan titreme, yatakta dönmede zorlanma, ses tonunda ve yüz mimiklerinde azalma (maske yüz), kol ve bacak kaslarında sertleşme, yürürken donma, düşme gibi bulgular eklenir. Uygun tanı ve tedavi ile minimal sorunlarla normal yaşantı sürdürülebilir.
  3. Diğer istemsiz hareketler: Kore, distoni, hemiballismus, Huntington hastalığı gibi pekçok rahatsızlık vücutta istemsiz, sıçrayıcı, bükücü hareket bozukluklarına yol açabilir. Bu tür hastalıkların uygun şekilde araştırılması ve doğru tanı konulmasının ardından uygun tedavisi gerekir.

 

Online Görüşme/Bize Danışın

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.