Epilepsi ( Sara )

Değişken aralıklarla, çok değişken bulgularla ortaya çıkan, bazen şuur kaybının da eşlik edebildiği, beyinde herhangi bir bölgedeki hücrelerin aşırı elektriksel boşalımı sonucu oluşan bir tablodur. Nöbetler arasında hasta genellikle normaldir. Nöbet tablosu vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşma, göz kırpma, kısa süreli dalma, kol veya bacaklarda istemsiz atmalar şeklinde olabileceği gibi şuur kaybı, tüm vücutta kasılmalar şeklinde de olabilir. Bazı nöbetler başa sıcak su dökülmesi, belirli bir yazıyı okuma sırasında ya da belirli bir müziği dinleme sırasında ortaya çıkma gibi garip şekillerde de görülebilir. Çocuklarda gece altına kaçırma nöbet açısından özellikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle çocuklarda, bazı nöbetler sadece gece uykuda ortaya çıkmakta ve gece altına kaçırma gibi değerlendirilerek tedavi edilmektedir.  Oysa tedavi edilmediğinde zeka geriliği, konuşma bozukluğu vb. ömür boyu düzeltilemeyecek sonuçlar doğurabilen nöbet tablolarının tanısı ve tedavisi tamamen farklıdır.

Epilepsi beyinde bulunan nöronların arada bir olan anormal elektrik boşalımlarıdır. Epilepsinin en çok bilinen şekli grandmal dediğimiz şuur kaybı ile başlayıp tüm vücutta kasılmaların olduğu dil ısırma ve idrar kaçırmanın eşlik ettiği nöbet tipidir. Bunun dışında sadece birkaç saniyelik dalmalar şeklinde kendisini gösteren epilepsi nöbetleri vardır (absans epilepsi). Bu nöbet tipinde hasta ve hastanın yanında olanlar hastanın nöbet geçirdiğini anlayamazlar. Bu klinik durum EEG de rahatlıkla tesbit edilir.

Bunun dışında şuur bozukluğu ile gitmeyen sadece psikolojik semptomlar, yüzde kızarma, çarpıntı, terleme, sıçramalar, sadece vücudun belli bölgelerinde kasılmalarla veya vücudun belli bölgelerinde uyuşmalarla giden epilepsi nöbetleri vardır. Genel olarak epilepsinin toplumda görülme oranı %1 dir. Yaşla birlikte bu oran artış gösterir. Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Online Görüşme

 

Online Görüşme/Bize Danışın

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2024 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.