10 Eylül 2020

10 EYLÜL DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

10 EYLÜL DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

“İntihar son yılların en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Bu konuda hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Medya olarak da intihar haberlerinin yayın şekliyle ilgili düzenlemeler bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de düzenlemeleri bulunmaktadır.
 
İntiharın doğasında kopyalanmak vardır. Britanya’da yapılmış bir çalışmada intihar haberleri yayınlanınca 60 kat kadar arttığı görülmüştür. Yıllar önce Boğaz Köprüsü’ndeki intihar haberlerinin kesilmesiyle intihar oranında azalma bulunmuştur. Yasalarımızda var ama ne yazık ki uygulanamıyor. Basının haberin ticari değerini her şeyin üstünde tutması habercilik pratiğinde bu haberlerin yayınlanmasına yol açabiliyor. Bu süreçlerin bir an önce uygulanabilir hale gelmesi gerekiyor.
 
 
DSÖ’nün intihar haberlerinin medyada yer alması ile ilgili kurallar listesi şöyle sıralanıyor:
 
1- Haberde ölme kararında rol oynayan psikososyal nedenler aydınlatılmalı, altta yatan bir psikiyatrik hastalık varsa belirtilmelidir. İntihara yol açan depresyon, madde bağımlılığı gibi hastalıkların tedavisinin olduğu vurgulanmalı ve nasıl yardım alınacağı konusunda bilgi verilmelidir. Kişilerarası ilişki güçlükleri ve çatışmalarda çözüm yollarını örneklerle belirten yol gösterici haberler şeklinde verilmelidir.
 
2- İntihar, haberlerde cesur bir davranış olarak sunulmamalı. Haber ilk sayfalarda, resimli, renkli ve intihar yöntemi ayrıntılı verilmemelidir.
 
3- Olay romantik ve gizemli bir davranış olarak gündemlenmemelidir.
 
4- İntihar bir çözüm yolu olarak gösterilmemelidir.
 
5- İntihar girişimlerinden sonra meydana gelebilecek ağır bedensel sorunlar-beyin hasarı, felç, vs. tanımlanmalı ve caydırıcı bir şekilde kullanılmalıdır.
 
6- Kurbana bazı özenilebilecek nitelikler, dikkat çeken özellikler ve bir özel statü kazandıracak sunumlardan kaçınılmalıdır.
 
7- Haberlerde bireylerin intihar düşünceleriyle baş etmelerine yardımcı olabilecek kurumlar, tedavi seçenekleri hakkında bilgi verilmelidir.
 
8- Nasıl intihar edilebileceğini gösteren ayrıntılı intihar haberlerinden sakınılmalıdır.
 
9- Olay hiçbir şekilde geniş ve tekrarlayan biçimde haberleştirilmemelidir.
 
10- Lokal medya ve sağlık kurumları arası sürekli bir diyalog sağlanmalıdır.
 
Bu Yazı Prof. Dr. Mehmet YUMRU'nun 11.11.2019 tarihinde Sputniknews'e verdiği röportajdan alıntıdır.

BİZE DANIŞIN

Adres:
Fabrikalar Mh.3024 Sk.No:13 Kepez/Antalya

Telefon:
Tel: 444 27 63
Fax: +90 0(242) 244 20 90
Bu sitedeki içerikler sadece bilgi amaçlıdır kişisel teşhis için kullanılmamalıdır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Copyright © 2019 Terapi Tıp Merkezi Tüm Hakları Terapi Tıp Merkezi ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, içerik ve görsel kopyalanamaz.